Tālr.: 67381989e-pasts: info@udensfiltri.lv Mēs strādājam darba dienās 8:00-17:00, sestdienās 10:00-15:00! Klientu apkalpošanas centrs: Ganību dambis 27 k-5, Rīga

Ūdens kvalitātes problēmas un risinājumi

CIETS ŪDENS

Ūdens mīkstināšanas laikā notiek process, saukts par jonapmaiņu, kurā ūdenim noņem tādus izšķīdušos minerālus kā kalciju, magniju, dzelzi un mangānu. Mīkstinātājos izmanto jonu apmaiņas sveķus, kuros visi iepriekšminētās daļiņas procesa rezultātā tiek apmainītas pret nātriju.

Mīkstināts ūdens nozīmē mazāk mājas darbu:

  • Tīrākas izlietnes, vannas, tējkannas un armatūra;
  • Neveido kaļķakmeni uz ve;las mašīnas sildelementa;
  • Neveido kaļķakmeni uz boilera sildelementa;
  • Tīrāka, gaišāka un mīkstāka veļa;
  • Mazāk patērēta laika virtuves un vannas iztabas tīrīšanai;
  • Mīksts ūdens padara ādu maigāku um matus spīdīgākus.

DZELZS

Dzelzs ir atrodams kā pazemes tā arī virszemes ūdeņos dažādās koncentrācijas. Pat tad, ja ir maza dzelzs koncentrācija, tā var radīt vairākas problēmas: krāsainību, duļķainību un bojāt garšu vai veidot gļotas un dzelzs oksīda nogulsnes caurulēs. Ūdenī esošais dzelzs nokrāso visu kas nonāk saskarē ar to. It īpaši tas ir redzams uz sanitārtehniskajām ierīcēm. Bez tam dzelzs veicina noteiktu hlora izturīgu mikroorganismu augšanu ūdens apgādes sistēmās. Šī flora un fauna var nodrošināt aizsargātas vietas kaitīgiem organismiem, kā rezultātā strauji palielinās izmaksas sistēmu tīrīšanai un dezinfekcijai, kuras satur cilvēka veselībai bīstamus organismus.

Oksidēts dzelzs. Parasti tieši oksidēts dzelzs ir redzams uz sanitārtehniskajām iekārtām kā nosēdumi un duļķi. Tieši oksidēts dzelzs rada cauruļvadu un filtru aizsērēšanu. Parasti tas ir sastopams centrālajās ūdensapgādes sistēmās, it īpaši tad, ja cauruļvados ir veikts kāds remonts, tīrīšana vai plūsmas maiņa. Visefektīvākā metode oksidēta dzelzs attīrīšanai ir filtrācija smilšu filtros.

Izšķīdis dzelzs. Izšķīdis dzelzs parasti ir sastopams pazemes ūdenim – spicēs, urbumos. Izšķīdušā formā saglabājas, jo nav saskare ar gaisu un tādēļ tas atrodas izšķīdušu jonu formā. Saskarē ar gaisu izšķīdušais dzelzs oksidējas un pārvēršas par oksidētu dzelzi. Izšķīdušā dzelzs attīrīšanai tiek izmantoti ūdens filtri, kur pielieto dažādus oksidēšanas metodes – gaiss, zilie graudiņi, ozons, katalītisks filtrējošais materiāls, hipohlorīds u.c. ar pēc tam sekojošu filtrāciju smilšu filtros. Tehniski ekonomiskākā izšķīdušā dzelzs attīrīšanas metode ir oksidācija ar gaisu un filtrāciju ar katalītisku materiālu (Birm, Antracīts, Ceolīts). Labākais risinājums šādai problēmai ir uzstādīt ūdens filtru ar aerācijas metodi WATEX CTB. Detalizētāk skatīt šeit.

Koloīda formā. Dzelzs koloīdā formā parasti ir sastopams virszemes ūdenim, īpaši izteikti purva ūdenim. Purva ūdens brūno krāsu rada dzelzs, kas ir savienojumā ar organiskām vielām (humusvielām). Koloīdās dzelzs nenosēžas, bet peld visā ūdens tilpumā. Koloīdā dzelzs attīrīšanai nav efektīva filtrācija ar katalītisku materiālu. Efektīvākais veids attīrīšanai ir jonuapmaiņas sveķi, kuri dzelzi atdala jonu līmenī. Šai problēmai piedāvājam modeli WATEX CTA. Detalizētāk skatīt šeit.

SMAKA (PĒC PUVUŠĀM OLĀM, KANALIZĀCIJAS, HLORA, PURVA RĀVAS)

Vispirms jānoskaidro vai smako viss ūdens vai tikai karstais. Tāpat jānoskaidro precīzāk kur rodas smaka – jau no urbuma, pēc esoša filtra, pēc ūdens boilera, jo atšķirās risinājumi.

Smaka aukstam un karstam ūdenim no urbuma vai ūdensapgādes sistēmas. Labākais risinājums šādai problēmai ir uzstādīt ūdens filtru ar aerācijas metodi WATEX CTB. Detalizētāk skatīt šeit. Tā kā smakas rodas no gāzveida vielām, sērūdeņradis u.c., tad tās efektīvi var noņemt ūdeni degazējot, jeb izvadot smakas ar filtra palīdzību. Lai izvadītu gāzes ūdenim jāpievada gaiss, jot ikai ar gaisa palīdzību gāzes kļūst gaistošas. Otra metode ir uzstādīt ogles filtrus WATEX CTO, kas smakas ūdenim noņem ar adsorbcijas metodi. Aktīvā ogle efektīvi adsorbē gāzes, hloru, organiskās vielas. Detalizētāk skatīt šeit.

Smaka aukstam un karstam ūdenim pēc filtra. Ir gadījumi, kad smaka parādās pēc esošajiem atdzelžošanas, mīkstināšanas filtriem. Tad ir iespējamas divas galvenās problēmas: nepareizi pieslēgts filtrs pie kanalizācijas vai filtrējošais materiāls aizaudzis un ir pilns ar dažāda veida baktērijām, kas rada smaku.

Smaka tikai karstam ūdenim. Ja smaka ir tikai karstajam ūdenim, galvenie iemesli var būt divi: sērūdeņraža un dzelzs baktērijas boilerī vai anoda specifiskā reakcija ar ūdeni.

Sērūdeņraža un dzelzs baktērijas boilerī. Boileris uzkrāj lielu karstā ūdens daudzumu un tas ar laiku var sastāvēties. It īpaši, ja ūdens patēriņš ir mazs attiecībā pret boilera tilpumu. Tāpat problēmu var papildināt boilerī esošās mirušās zonas, kur ūdens apmaiņa nenotiek vai notiek maz. Šajā vietās ūdens sastāvas īpaši sastāvas un ir lieliska vieta baktēriju vairošanai. Šīs problēmas risināšanai var izmantot vairākas metodes:

  • Uz vairākām stundām paaugstiniet boilera temperatūru līdz 71oC, kas iznīcinās sulfātu baktērijas. Tad izskalojiet ūdens boileri no beigtajām baktērijām;
  • Dezinficēt un skalot ūdenssildītāju ar nātrija hipohlorītu

Piezīme: Ja hlorēšana veikta rūpīgi, tā var nogalināt sulfātu baktēriju. Ja visas baktērijas hlorēšanā nav iznīcinātas, pāris nedēļu laikā problēma var atkārtoties.

Anoda reakcija ar ūdeni. Magnija anoda izņemšana vai nomainīšana var atrisināt problēmu. Daudziem ūdens boileriem ir magnija anods, kas ir pievienots blakus sildelementam, kurš atrodas ūdens boilera augšpusē vai apakšpusē. Anodu var izņemt atslēdzot ūdeni, samazinot spiedienu ūdens boilerā un noskrūvējot aizbāzni. Pēc tam pārliecinieties, ka caurums ir aizbāzts. Jums vajadzētu konsultēties ar ūdens boilera izplatītāju par iespēju anodu izņemt vai aizstāt ar anodu, kas ir izgatavots no cita materiāla, piemēram, alumīnija. Anoda nomainīšana varētu nodrošināt aizsardzību pret koroziju, neizraisot sērūdeņraža gāzes veidošanos ūdenī. Piezīme: Anoda izņemšana var ievērojami saīsināt ūdens boilera kalpošanas ilgumu.

UZMANĪBU! Ūdens boilera temperatūras paaugstināšana var būt bīstama. Iepriekš konsultējieties ar ūdens boilera ražotāju vai izplatītāju par spiedienvārstu un par citiem ieteikumiem. Pārliecinieties par termostata temperatūras krišanos un par ūdens temperatūras atbilstību turpmākai lietošanai, lai izvairītos no applaucēšanās un liela elektroenerģijas patēriņa. Ja vien jūs labi nepārzināt ūdens boileri, jums vajadzētu sazināties ar kādu ūdens sistēmu profesionāli, piemēram, santehniķi, kas varētu veikt nepieciešamos darbus ūdens sildītājā.

Nepareizi pieslēgts filtrs. Ja filtrs pieslēgts kanalizācijai pa tiešo bez sifona, kanalizācijas smaka iekļūst filtrā un piesārņo dzeramo ūdeni. Tas var kļūt pat bakterioloģiski nedrošs un bīstams veselībai. Vislabākais risinājums ir tad ja ir tā saucamais strūklas pārrāvums, kad nav tiešās saskares filtra kanalizācijas caurulei ar sadzīves kanalizācijas sistēmu. Sifonu var izveidot ar to pašu filtra skalošanas cauruļvadu uzmetot apli, lai caurulē vienmēr būtu ūdens.

Filtrējošais materiāls aizaudzis. Gadījumos, kad filtra skalošana notiek reti vai ilgu laiku nav veikta, pastāv risks parādīties smakai, Ja ilgi neskalo filtru vai nepietiekami to dara, ūdens sastāvas un filtrējošais materiāls apaug ar baktērijām, kas rada smaku. Ja ir radušās šīs abas situācijas, vēlams ir veikt filtru dezinfekcijas pasākumus. Visērtākā metode ir izmantojot nātrija hipohlorīdu ar kuru veic papildus filtra skalošanu. Daudzos gadījumos hlorēšana jūs atbrīvos no problēmas vai vismaz to daudzkārt samazinās, līdz ar to dārgas aktivitātes vairs nebūs nepieciešamas.

©WATEX 2020
Call Now Button ZVANĪT